logo gif 10lat

Open menu

Ancora 1000x175 baner VIP

 reklama

Przecław wybrał nowego sołtysa.

soltys glosowanieDziś na zebraniu sołeckim mieszkańcy Przecławia wybrali nowego sołtysa. W związku z zeszłoroczną rezygnacją z tej funkcji Mateusza Zielińskiego oraz ograniczeniami pandemicznymi, przyszło nam zaczekać na wybory następcy prawie rok. Tym razem mieszkańcy w głosowaniu postawili na kobietę. Nowym sołtysem Przecławia została Pani Renata Wójcik.

Początkowo zebranie miało się odbyć o godzinie 18:00. Jednak ze względu na niską frekwencję i brak kworum, które wynosi dla naszej miejscowości ponad 550 osób, głosowanie musiało się odbyć w drugim terminie. O godzinie 18:30 prowadzący zebranie sekretarz gminy Janusz Kwidziński przedstawił porządek obrad oraz przyjęto uchwałę dotyczącą rezygnacji ze stanowiska poprzedniego sołtysa - Mateusza Zielińskiego.

reklama

Madar Hurtownia Wedlin Warzymice

Wśród zebranych na sali szkolnego forum wyłoniono tylko jednego kandydata. A właściwie kandydatkę - Panią Renatę Wójcik, mieszkankę Przecławia od 20 lat. To wieloletnia przewodniczącą przecławskiej Rady Rodziców, szefowa stowarzyszenia Klub Przyjaciół Gminy Kołbaskowo. Jest także pełnomocnikiem wójta ds. polityki senioralnej.W tajnym głosowaniu Pani Renata zdobyła komplet głosów. 

Bardzo dziękuję za zaufanie, którym mnie obdarzyliście - mówi nowa sołtys Przecławia. Od początku, kiedy tutaj przybyłam z rodziną aktywnie włączyłam się w działania szkoły. Pracowałam w radzie rodziców jako członek, a potem jako przewodniczącą. Od pięciu lat jestem prezesem stowarzyszenia Klub Przyjaciół Gminy Kołbaskowo, które cyklicznie organizuje wiele wydarzeń na naszym terenie. W zeszłym roku udało się założyć Koło Gospodyń Wiejskich, które działa pomimo pandemii. Dużo mojego serca i uwagi poświęcam seniorom, ponieważ jest to grupa, która nie ma obowiązkowych lekcji czy zadań i jest trochę porzucona przez państwo i powinniśmy o tą grupę lokalnie dbać i wspierać. 

  reklama

Hair-House

Jestem bardzo szczęśliwa, że wybraliście Państwo Panią Renatę - mówi była przecławianka i były sołtys Przecławia Dorota Trzebińska. Coraz trudniej jest o ludzi którzy z sercem będą wykonywać takie obowiązki. A najprościej jest, w momencie kiedy pojawiają się pierwsze trudności zrezygnować. Jestem pewna, że to nie jest osoba, która zrezygnuje i będzie o interes sołectwa dbała poświęcają swój czas i zaangażowanie.

A czym zajmuje się sołtys?
- reprezentuje sołectwo na zewnątrz,
- zwołuje i organizuje zebranie wiejskie,
- realizuje uchwały rady gminy dotyczące sołectwa, a także umożliwia zapoznanie się z uchwałami rady jak najszerszemu kręgowi mieszkańców,
- w zakresie ustalonym przez radę gminy dokonuje poboru podatków rolnego i leśnego jako inkasent organu podatkowego,
- uczestniczy w sesjach rady gminy, a także w pracach jej organów bez prawa do głosowania,
- zobowiązany jest brać udział w posiedzeniach komisji rady gminy, jeśli rozpatrywane są sprawy sołectwa.

A kto był ostatnie 30 lat pełnił tą zaszczytną funkcję?
1995-1999 - Jerzy Głuchowski
1999-2003 - Teresa Głuchowska
2003-2007 - Dorota Trzebińska
2007-2011 - Dorota Trzebińska
2011 - Tomasz Żurawik
2012-2015 - Wojciech Woźniak
2015-2019 - Wojciech Woźniak
2019-2020 - Mateusz Zieliński

nowy soltys przeclawia renata wojcik 

Pin It