logo gif 10lat

Open menu

 reklama

Ancora 1000x175 baner VIP

Jak i gdzie głosować w wyborach samorządowych? [OBWODY, GODZINY, KARTY]

wybory samorzadowe 2024 W niedzielę wybory samorządowe w których zdecydujemy kto będzie rządził gminą, powiatem i sejmikiem wojewódzkim. To jedne z trudniejszych wyborów od strony technicznej, ponieważ dostaniemy aż cztery karty do głosowania. Dwie z nich będą dużego formatu. Przybyło nam także sześć nowych obwodów do głosowania - tak więc niektórzy mogą się pogubić. Mieszkańcy Przecławia i Warzymic mają trzy nowe obwody - wszystkie mieszczą się w szkole podstawowej.

  

Na wszystkich kartkach trzeba będzie postawić w sumie cztery krzyżyki. Aby głos był ważny w kratce musi być postawiony krzyżyk "x" a punkt przecięcia kresek musi się znaleźć w polu kratki. Proste? Niby tak... ale niektórzy stawiają "ptaszki" lub coś w rodzaju "v" - a taki głos jest nieważny. Także minusy czy kropki są niedozwolone. Informacja o tym, jak oddać głos żeby był ważny, jest umieszczona na każdej karcie i na plakatach w lokalach wyborczych. Powinni nią służyć też członkowie komisji, oczywiście nie sugerując na kogo należy zagłosować. Poniżej prezentujemy ile dokładnie głosów można oddać i na jakich kartach.

W tegorocznych wyborach samorządowych będziemy głosować w godz. 7.00-21.00. To dobra decyzja bo przeważnie w niedzielę nikt nie biegnie do urny o 6.00 rano. A jeśli wyjedziesz na weekendową wycieczkę to zdążysz na głosowanie dojechać - bo zamykają o 21.00. A gdzie głosujemy? Ty razem zmian będzie dużo. W tych wyborach przybędzie nam aż 6 nowych obwodów do głosowania - z czego trzy dotyczyć będą Przecławia i Warzymic.

   reklama

Fruktolinka Zdrowa Żywność

 

Prezentujemy podział Gminy Kołbaskowo na stałe obwody głosowania.
1 - Kamieniec, Kamionki, Moczyły, Pargowo, Siadło Dolne - Zespół Placówek Oświatowych, Kołbaskowo 57
2 - Barnisław, Będargowo, Karwowo, Smolęcin - Szkoła Podstawowa, Będargowo 1
3 - Smętowice, Przecław od numeru 1 do numeru 48A i ulice: Aleja Kasztanowa, Klonowa, Lipowa, Aleja Brzozowa, Rekreacyjna - Szkoła Podstawowa, Przecław 27A
4 - Przecław od numeru 49 do numeru 84A - Szkoła Podstawowa, Przecław 27A
5 - Warzymice ulice: Tęczowe Ogrody, Dębowa, Irysowa, Pod Zodiakiem, Zaciszna, Sympatyczna - Szkoła Podstawowa, Przecław 27C
6 - Warzymice od numeru 71 do numeru 150 oraz ulice: Brzeziny, Śliwkowa - Szkoła Podstawowa, Przecław 27C
7 - Kurów, Ustowo - Świetlica wiejska, Kurów 39
8 - Kołbaskowo, Rosówek, Siadło Górne - Świetlica wiejska, Kołbaskowo 87
9 - Bobolin, Stobno, Warnik - Świetlica wiejska, Będargowo 1B
10 - Ostoja, Przylep, Rajkowo - Zespól Szkolno-Przedszkolny, Przylep ul. Rodzinna 1
11 - Przecław od numeru 85 do końca - Szkoła Podstawowa, Przecław 27A (ostatnie wejście po prawej stronie patrząc od wejścia głównego od strony skweru)
12 - Warzymice od numeru 1 do numeru 70 oraz ulice: Rubinowa, Słoneczna, Oliwkowa, Szafirowa, Turkusowa, Wrzosowa, Złota - Szkoła Podstawowa, Przecław 27C (wejście boczne znajdujące się pomiędzy wejściem głównym do dawnego gimnazjum, a wejściem od strony boiska)
13 - Warzymice od numeru 151 do końca - Szkoła Podstawowa, Przecław 27C

  reklama

Hair-House

 

W lokalu otrzymamy następujące karty do głosowania :
- na Wójta Gminy Kołbaskowo
- na Radnego Gminy Kołbaskowo
- na Radnych Powiatu Polickiego
- na Radnych Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego
W tegorocznych wyborach kandydatów do powiatu i sejmiku jest dużo - dlatego ostatnie dwie karty mogą być większych rozmiarów.

Głosowanie na Wójta - karta różowa. Sposób głosowania jest prosty - można oddać głos tylko na jednego kandydata, stawiając znak "X" w kratce z lewej strony obok jego nazwiska. Jeżeli postawisz go przy kilku nazwiskach albo nie postawisz w ogóle - głos jest nieważny.

  reklama

WolneSlowa GIF

 

Głosowanie na Radnego Gminy - karta szara. Głosuje się stawiając znak "x" w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego kandydata. Jeśli postawisz ich dwa, trzy lub żadnego to głos jest nieważny.

Głosowanie na Radnego Powiatu - karta żółta. Wyborca głosuje tylko na określoną listę, stawiając znak "x" obok nazwiska jednego z kandydatów i wskazując tym jego pierwszeństwo do mandatu. Jeżeli znak "x" został postawiony przy nazwiskach dwóch lub więcej kandydatów z różnych list albo niepostawiony w ogóle - głos jest nieważny.

Głosowanie na Radnych Sejmiku - karta niebieska. Wyborca głosuje tylko na określoną listę, stawiając znak "x" obok nazwiska jednego z kandydatów i wskazując tym jego pierwszeństwo do mandatu. Jeżeli znak "x" został postawiony przy nazwiskach dwóch lub więcej kandydatów z różnych list albo niepostawiony w ogóle - głos jest nieważny.

 reklama

Magnolia Montessori Przecław Przedszkole Żłobek

 

Z kartami do głosowania idziesz do miejsca zapewniającego tajność głosowania - będzie to kabina z kotarą. Ma ci to zagwarantować, że inny wyborca czy członek komisji nie zobaczy twojego wyboru. Niektórzy głosują jednak "publicznie", kładąc np. karty na parapecie lub zakreślając "na kolanie". Jest to naruszenie prawa wyborczego, ponieważ tajność głosowania jest nie tylko prawem, ale i obowiązkiem wyborcy. Nie zagraża ono wprawdzie ważności całych wyborów, ale przewodniczący powinien dopilnować, żeby głosowano tajnie.

Według przepisów wyborczych przed głosowaniem wyborca powinien się wylegitymować komisji dowodem tożsamości. Nie wynika z nich jednak, że musi to być dowód osobisty. Można głosować na podstawie paszportu, aplikacji mObywatel, prawa jazdy, a nawet legitymacji studenckiej. Jeżeli jednak mamy ważny dowód, weźmy go ze sobą - członkowie komisji nie zawszę są świadomi, że można glosować także na podstawie innych dokumentów. Dowód oszczędzi nam więc ewentualnych sporów.

Ze wszystkich mniejszych miejscowości do lokali wyborczych będzie można dojechać autobusem - rozkład jazdy dostępny jest na stronie Urzędu Gminy Kołbaskowo pod adresem https://kolbaskowo.pl/aktualnosci/rozklad-jazdy-autobusow-w-dniu-wyborow.html

 

obwody do glosowania