logo gif 10lat

Open menu

medentes przeclaw

 reklama

XVII-wieczny dzwon wrócił do Kołbaskowa

dzwon kolbaskowoOdnaleziono zabytkowy XVII wieczny dzwon, który przed laty należał do parafii w Kołbaskowie. Był na liście poszukiwanych dóbr kultury sakralnej. To wynik akcji szczecińskiego koordynatora policji do spraw dziedzictwa narodowego dr Marka Łuczaka. Dzwon od wczoraj jest już na terenie parafii. Znaleziony został w stodole koło Pyrzyc.

 

 

 

400-kilogramowy dzwon to dzieło szczecińskiego ludwisarza Lorentza Kökeritza. Ufundowany został przez namiestnika króla szwedzkiego Heinricha Celestyna von Sternbacha z Kamieńca. Ma sześcioramienną koronę, bogatą ornamentykę i inskrypcje o fundatorach.

Ten dzwon był jeszcze po wojnie u nas w Kołbaskowie - mówi Ks. Krzysztof Tracz, proboszcz tutejszej parafii. Mam zdjęcie na którym jest pokazane jak leży za ziemi koło naszego kościoła. Potem zniknął. Znalazł się w Pyrzycach na prywatnej posesji. Dzwon jest pęknięty. Jeszcze nie wiem co z nim zrobimy. Może tak jak jest w Barnisławiu. Wybudujemy mu małą konstrukcję koło Maryjki i pozostanie u nas w parafii jako obiekt historyczny. Przy okazji chciałbym podziękować Panu Markowi Łuczakowi z Komendy Policji w Szczecinie, który tak bardzo zaangażował się w poszukiwania i tak wiele dobra uczynił.

W styczniu 2015 roku policjanci zajmujący się ochroną dziedzictwa narodowego KWP w Szczecinie otrzymali informację o tym, że poszukiwany dzwon znajduje się na terenie gospodarstwa rolnego w powiecie pyrzyckim. Właściciel posesji wyjaśnił policji że na początku lat 90-tych ksiądz z Kołbaskowa miał kolegę w tej wsi, a ponieważ miał być odbudowywany kościół w tej wsi - ksiądz podarował mu dzwon dla kościoła. Kościoła jednak do tej pory nie odbudowano a dzwon z 1672 roku został oddany mieszkańcowi tej wsi na przechowanie i tkwił wciąż w stodole.

Podczas realizacji programu "Rejestracja zabytków sakralnych w powiecie polickim", prowadzonym przez szczecińską policję stwierdzono brak 27 zabytków ruchomych. Jednym z poszukiwanych zabytków był właśnie dzwon z 1672 roku z kościoła w Kołbaskowie. Zabytek wpisany był w rejestr zabytków już w 1958 roku. Policja szacuje, że w całym regionie zaginionych może być około 400 różnych zabytków sakralnych.

 

dzwon kolbaskowo

/Fot. Jan Smolicz/

Pin It