logo gif 10lat

Open menu

 reklama

medentes przeclaw

Warzymickie dożynki po Kaszubsku

dowynki warzymice po kaszubskuZa nami impreza dożynkowa przygotowana przez mieszkańców i sołectwo Warzymic. Na placu wypoczynkowym w centrum wsi zorganizowano tymczasowy ołtarz, który pięknie ozdobiono plonami ziemi. Był uroczysta msza święta, domowe wypieki, catering i ognisko. Dopisali obecnością radni gminy i powiatu, wójt, goście z Niemiec i... kapela, która przyjechała prosto z Kaszub.

 

 

Dożynki w Warzymicach mają swoja wieloletnią tradycję. Mimo, iż gmina od kilku lat organizuje huczne obchody święta plonów, to jednak mieszkańcy wsi wolą swoje, kameralne obchody. Wcześniej imprezy odbywały się za placem pokościelnym i na niewielkim placu zabaw. Teraz mieszkańcy świętują na nowym, dużym obiekcie wypoczynkowym, który jest miejscem wielofunkcyjnym.

Tegoroczne święto plonów rozpoczęło się od uroczystej mszy świętej koncelebrowanej przez Ks. Kanonika Tomasza Zaklukiewicza. Po mszy wszystkich gości przywitał sołtys Warzymic - Marek Stożyński, który podziękował za Słowo Boże oraz przywitał gości.

Pragnę podziękować wszystkim mieszkańcom, którzy pomogli zorganizować tą imprezę w naszej wsi - mówi M. Storżyński. Naszym wspaniałym gospodyniom, które przyniosły swoje wypieki oraz przystroiły plac i ołtarz plonami ziemi. Wielkie słowa podziękowania dla firm z naszego terenu i okolic, dzięki którym otrzymaliśmy kilka złotych, które pomogły w organizacji całego przedsięwzięcia.

Gościem dożynek było kilkunastu gości z Hohenreinkendorf, niedużej wsi po drugiej strony granicy. Kilka lat temu mieszkańcy doszukali się kartach historycznych, że obie mają tego samego założyciela. Od tego czasu mieszkańcy regularnie się widują i zapraszają. W tym roku Pani sołtys Hohenreinkendorf wręczyła kwiaty naszemu sołtysowi z dedykacją dla mieszkańców i poleceniem posadzenia ich w reprezentacyjnym miejscu.

Najbardziej oryginalnym akcentem imprezy dożynkowej był występ kapeli muzycznej która przyjechała, dzięki staraniom sołtysa,  prosto z Kaszub. Młodzi muzycy wykonywali utwory w swoim oryginalnym języku. Język Kaszubski jest na tyle ciekawym dialektem że nawet część z utworów była trudna do zrozumienia.

Na prośbę organizatora imprezy publikujemy poniżej listę firm, które wspomogły finansowo i organizacyjnie całe przedsięwzięcie.
- BLAZER - producent napojów owocowych i energetycznych - www.blazer.com.pl
- ALLRISK - biuro ubezpieczeń z Przecławia - www.allriskonline.pl
- ALFA FRUIT - hurtownia owoców z Warzymic - www.alfafruit.pl
- HYDRANT II - oferujący sprzet p-poż. i BHP - Warzymice ul. Turkusowa 5
- MARC POL - oferujący transport ciężarowy - Tel 601 870 930  
- SERWIS OPON i klimatyzacji ze Szczecina z ul. Wernyhory 17
- KSK BUS - przewozy pasażerskie - www.kskbus.pl
- CALCULUS - hurtownia kruszyw - Tel 503 178 734
- LAFARGE - hurtownia betonu - Tel 508 002 407
- LOMAX - dystrybutow paliw z Kołbaskowa - www.lomax.com.pl
- KERAMZYT SYSTEM - producent materiałów budowlanych - www.keramzytsystem.pl

Wszystkim osobom i firmom, które w jakiejkolwiek formie pomogli w organizacji imprezy składamy serdecznie podziękowania !