logo gif 10lat

Open menu

Ancora 1000x175 baner VIP

 reklama

T. Sekielski "Trzystu pedofilów to nie jest trzysta ofiar"

Tomasz SekielskiRok temu, 11 maja 2018 roku, Przecław odwiedził Tomasz Sekielski. Spotkanie autorskie odbyło się w przecławskiej bibliotece w ramach "Tygodnia Bibliotek". Autor trylogii "Sejf" oraz "Suszy" podczas spotkania był pytany przez mieszkańców m.in. o projekt filmu "Tylko Nie Mów Nikomu". Głośna premiera tego filmu miała miejsce wczoraj w serwisie youtube - dokładnie rok po odwiedzinach jego autora w Przecławiu.

 

 

Sekielski, wraz z małżonką, odwiedził Przecław w ramach Tygodnia Bibliotek na zaproszenie tutejszego Dyskusyjnego Klubu Książki. Dziennikarz do niedawna pracował w TVP realizując reportaże o najbardziej kontrowersyjnych wydarzeniach na świecie takich jak morderstwo Litwinienki, o kartelach narkotykowych, o wojnie na Ukrainie czy o światowym terroryzmie. Wcześniej przez prawie 15 lat przepracował w TVN i był współtwórcą programów takich jak "Fakty" "Prześwietlenie" czy "Czarno Na Białym".

Jak mówił o sobie, jest dziennikarzem, reporterem, korespondentem, pisarzem i reżyserem. Uwielbia wyzwania i podróże. Nie potrafi siedzieć w miejscu i wiele rzeczy robi spontanicznie i na ostatnią chwilę. Tematów do rozmów W Przecławiu było bardzo dużo. Począwszy od spraw politycznych naszego kraju. Autor uchylał rąbka tajemnicy dziennikarskiej z wydarzeń, które miały miejsce za czasów prezydentury Aleksandra Kwaśniewskiego i rządów Leszka Millera. Opowiadał także o spotkaniu z Władimirem Putinem oraz ukraińskim majdanie.

Przez dłuższy czas T. Sekielski pracował nad filmem dokumentującym życie ofiar pedofilii w polskim kościele. Zbiórkę na jego realizację sfinalizowano w ramach zrzutki na portalu patronite.pl. Dzięki czemu najnowszą produkcję możemy obejrzeć bezpłatnie w serwisie youtube.

Mamy już nagranych do tego filmu kilka wywiadów - mówił w Przecławiu Tomasz Sekielski. Na razie dokumentujemy i nagrywamy ofiary. Na nagrywanie przedstawicieli kościoła jeszcze przyjdzie czas. Mamy wypowiedź ojca Żaka oraz prymasa Polaka, którego na konferencji prasowej spytałem o to ile było przypadków pedofilii w zeszłym roku i obaj nie wiedzieli. Mówili że nie mają takich danych. Więc pytanie moje, jak Kościół może rozliczać się z tego, czy rzeczywiście próbuje walczyć z tym problemem skoro nie wiedzą jaka jest skala. Jakieś dane przecież powinni mieć. Ile to jest przypadków rocznie? Sto przypadków? Dwieście? Trzysta? Czterysta? W polskim Kościele mówi się, że to jest jeden procent. Tam jest około 31 tysięcy księży - to wychodzi, że trzystu księży to pedofile. Ale mówi się, że to jest jeden procent, marginalny i nie ma się czym przejmować. Tylko, że trzystu pedofilów to nie jest trzysta ofiar, to jest zazwyczaj razy trzy, razy cztery ofiar - idziemy w tysiące ofiar.

Film od wczoraj jest dostępny na serwisie youtube. W ciągu 24 godzin doczekał się trzech milionów wyświetleń.

 

Tomasz Sekielski w Przecławiu. Tydzień Bibliotek 2018.

Opublikowany przez Przeclaw24 Portal mieszkańców Przecławia i Warzymic 11 maja 2018

 

 

 

Pin It