T. Sekielski "Trzystu pedofilów to nie jest trzysta ofiar"

Tomasz SekielskiRok temu, 11 maja 2018 roku, Przecław odwiedził Tomasz Sekielski. Spotkanie autorskie odbyło się w przecławskiej bibliotece w ramach "Tygodnia Bibliotek". Autor trylogii "Sejf" oraz "Suszy" podczas spotkania był pytany przez mieszkańców m.in. o projekt filmu "Tylko Nie Mów Nikomu". Głośna premiera tego filmu miała miejsce wczoraj w serwisie youtube - dokładnie rok po odwiedzinach jego autora w Przecławiu.

 

 

Sekielski, wraz z małżonką, odwiedził Przecław w ramach Tygodnia Bibliotek na zaproszenie tutejszego Dyskusyjnego Klubu Książki. Dziennikarz do niedawna pracował w TVP realizując reportaże o najbardziej kontrowersyjnych wydarzeniach na świecie takich jak morderstwo Litwinienki, o kartelach narkotykowych, o wojnie na Ukrainie czy o światowym terroryzmie. Wcześniej przez prawie 15 lat przepracował w TVN i był współtwórcą programów takich jak "Fakty" "Prześwietlenie" czy "Czarno Na Białym".

Jak mówił o sobie, jest dziennikarzem, reporterem, korespondentem, pisarzem i reżyserem. Uwielbia wyzwania i podróże. Nie potrafi siedzieć w miejscu i wiele rzeczy robi spontanicznie i na ostatnią chwilę. Tematów do rozmów W Przecławiu było bardzo dużo. Począwszy od spraw politycznych naszego kraju. Autor uchylał rąbka tajemnicy dziennikarskiej z wydarzeń, które miały miejsce za czasów prezydentury Aleksandra Kwaśniewskiego i rządów Leszka Millera. Opowiadał także o spotkaniu z Władimirem Putinem oraz ukraińskim majdanie.

Przez dłuższy czas T. Sekielski pracował nad filmem dokumentującym życie ofiar pedofilii w polskim kościele. Zbiórkę na jego realizację sfinalizowano w ramach zrzutki na portalu patronite.pl. Dzięki czemu najnowszą produkcję możemy obejrzeć bezpłatnie w serwisie youtube.

Mamy już nagranych do tego filmu kilka wywiadów - mówił w Przecławiu Tomasz Sekielski. Na razie dokumentujemy i nagrywamy ofiary. Na nagrywanie przedstawicieli kościoła jeszcze przyjdzie czas. Mamy wypowiedź ojca Żaka oraz prymasa Polaka, którego na konferencji prasowej spytałem o to ile było przypadków pedofilii w zeszłym roku i obaj nie wiedzieli. Mówili że nie mają takich danych. Więc pytanie moje, jak Kościół może rozliczać się z tego, czy rzeczywiście próbuje walczyć z tym problemem skoro nie wiedzą jaka jest skala. Jakieś dane przecież powinni mieć. Ile to jest przypadków rocznie? Sto przypadków? Dwieście? Trzysta? Czterysta? W polskim Kościele mówi się, że to jest jeden procent. Tam jest około 31 tysięcy księży - to wychodzi, że trzystu księży to pedofile. Ale mówi się, że to jest jeden procent, marginalny i nie ma się czym przejmować. Tylko, że trzystu pedofilów to nie jest trzysta ofiar, to jest zazwyczaj razy trzy, razy cztery ofiar - idziemy w tysiące ofiar.

Film od wczoraj jest dostępny na serwisie youtube. W ciągu 24 godzin doczekał się trzech milionów wyświetleń.

 

Tomasz Sekielski w Przecławiu. Tydzień Bibliotek 2018.

Opublikowany przez Przeclaw24 Portal mieszkańców Przecławia i Warzymic 11 maja 2018

 

20180511_183728.jpg 20180511_183746.jpg 20180511_183809.jpg

20180511_185429.jpg 20180511_185823.jpg 20180511_190104.jpg