logo gif 10lat

Open menu

 reklama

Ancora 1000x175 baner VIP

Dożynki 2012 : Moczyły znów górą !

dozynki-2012-moczylyDziś, 1 września odbyły się w Kołbaskowie Gminne Dożynki. Impreza rozpoczęła się o godz 12:00 uroczystą mszą św, po której barwny orszak z wieńcami przy akompaniamencie orkiestry przeszedł na pobliski plac na terenie OSP w Kołbaskowie. W trakcie imprezy rozegrano liczne konkursy dla sołectw i mieszkańców. W tym najważniejszym - o najpiękniejszy wieniec dożynkowy - ponownie wygrały Moczyły, które za kilka dni pojadą do Barzkowic na Dożynki Wojewódzkie. Drugie miejsce przypadło mieszkańcom Kamieńca, trzecie - Kołbaskowa, czwarte dla Przecławia, a piąte dla Stobna.

 

Tegoroczne dożynki były kolejną gminną imprezą o charakterze rodzinnym. Przygotowano wiele atrakcji dla dzieci. Były bezpłatne dmuchańce, trampoliny, plac zabaw, malowanie twarzy oraz inne zabawy. Wsród najmłodszych wybrano Małą Miss i Małego Mistera. Zabawy dla najmłodszych poprowadzili klauni : Andzia Kuleczka, Dziczek i Bunia. Było śmiesznie, radośnie i wesoło. W trakcie imprezy wypuszczono w niebo kilkaset baloników napełnionych helem.

Równie dobrze bawili się pozostali mieszkańcy, którzy uczestniczyli w konkursach o tytuł najlepszej dojarki, najciekawsze przebranie wiejskiego chłopa i wiejskiej baby oraz mistrza rodeo. Dużym zainteresowaniem cieszył się konkursy o najsmaczniejszy chleb i najsmaczniejszą nalewkę. W trakcie imprezy przygrywały grupy "Vero", Heaven" oraz "Retro Gitary". Impreza potrwała do północy.

Warto podkreślić że sołectwo Przecław, chyba po raz pierwszy, przygotowało swój wieniec dożynkowy. Pomysł zrobienia wieńca urodził się już rok temu - mówi pomysłodawczyni Barbara Tatko z Przecławia. Nie wyszło nam w zeszłym roku, ale sobie obiecałam że stanę na głowie i wieniec w tym zrobimy. Podczas kiełbaskowa moją propozycję podchwycił sołtys Wojtek oraz cała obecna tam ekipa z Przecławia i wszyscy zaoferowali swoją pomoc. Główne składniki wieńca to żyto, owies i pszenica oraz pozostałe plony z działek i ogródków przecławian. Nie sposób wymienić mi i podziękować wszystkim twórcom i pomocnikom, to m.in Renata Dudek, Ania Sypniewska, Dorota Trzebińska, Iwona Wierzbicka, Mirosława Tomczak, Krystyna Guzara, Bożena Szewczyk, Krystyna Chrzanowska, Maria Gotowicka, Ula Belko, Maria Dombrzalska i jeszcze kilka pań.

Pogoda dopisała nam rewelacyjnie - mówi Wójt M. Schwarz. Chociaż rolnicy twierdzą, że jeśli impreza dożynkowa nie będzie w niedzielę to pogoda nie dopisze. W zeszłym roku przez całe dożynki padał deszcz, a dziś jest pięknie i słonecznie. Dziękuję wszystkim mieszkańcom za liczne przybycie wraz z całymi rodzinami i życzę miłej zabawy.

Przecławski wieniec dożynkowy po zakończonej imprezie w Kołbaskowie został przewieziony do naszego Kościoła w Przecławiu.

 

 


Pin It