logo gif 10lat

Open menu

 reklama

medentes przeclaw

Debata „Bezpieczni w sieci”

bezpieczni-w-sieciW bieżącym roku szkolnym Publiczne Gimnazjum w Przecławiu stara się o honorowy tytuł „Bezpiecznej Szkoły”. Program pod tą samą nazwą organizowany jest już po raz dziesiąty, a jego inicjatorami są Komenda Wojewódzka Policji i Fundacja „Razem Bezpiecznej”. Głównym celem programu jest ograniczenie demoralizacji i przestępczości wśród małoletnich, pomoc w realizacji działań związanych z bezpieczeństwem na terenie placówek oświatowych. Jest on realizowany poprzez wyróżnienie innowacyjnych inicjatyw profilaktycznych oraz promowanie bezpieczeństwa w szkołach. Z obszarów, w których można było podjąć działania, w naszej szkole wybrany został ten związany z bezpieczeństwem w sieci.


Dzień dzisiejszy, 7 maja 2014, w naszej szkole poświęcony był tej tematyce. Rozpoczął się od warsztatów psychoedukacyjnych na temat cyberprzemocy, które z każdą klasą przeprowadzili wychowawcy. Uczniowie wypracowali pod okiem nauczycieli materiały, które przedstawili na debacie.

 

Następnie zaproszeni goście, uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły zgromadzili się w forum. Mieliśmy zaszczyt gościć władze naszej gminy: panią wójt Małgorzatę Schwarz, przewodniczącego Rady Gminy pana Ryszarda Wierzbickiego, komendanta Straży Gminnej pana Łukasza Galczewskiego, przewodniczącą Rady Rodziców panią Annę Krokoszyńską, przedstawicieli policji, uczniów członków samorządów uczniowskich szkół z terenu naszej gminy oraz ich opiekunów.

 

Bardzo ciekawe prezentacje przedstawili zaproszeni prelegenci. Uczniowie Technikum Informatycznego SCI Kacper Drzewicz, Paweł Sobolewski i Marek Jakóbiak, pod opieką pani pedagog Katarzyny Michalczyk, przybliżyli zebranym zjawisko i historię cyberprzemocy. Druga ich prezentacja poruszała temat „Cena cyberprzemocy: szkody jakie ponosi ofiara, a jakie sprawca”. W trzecim wystąpieniu pani Agnieszka Adamus, starszy aspirant z KWP w Szczecinie, przedstawiła aspekty prawne agresji w sieci. Tę część debaty zamknęło wystąpienie pedagog naszej szkoły, która przedstawiła wyniki i wnioski z przeprowadzonej ankiety na temat: w jakim rozmiarze i w jaki sposób cyberprzemoc dotyczy uczniów naszej szkoły.

 

Następnie przedstawiciele klas zaprezentowali wyniki swojej pracy warsztatowej. Klasy drugie opracowały listę sygnałów ostrzegawczych po których można poznać, że ktoś jest ofiarą cyberprzemocy. Nie powinni ich przeoczyć rodzice, nauczyciele, czy  w końcu koledzy i koleżanki. Klasy trzecie natomiast ułożyły „Kodeks bezpiecznego korzystania z sieci”. Dekorację całej debaty stanowiły plakaty wykonane przez uczniów klas pierwszych.

 

Całą inicjatywę finansowo wsparła Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kołbaskowie.

Tekst B. Cwajda / Fot. K. Smolicz

Pin It