medentes przeclaw

 reklama

Szukaj w portalu

Samowolka w Warzymicach?

warzymice rozkopany chodnikTo chyba jedna z najgorzej z prowadzonych inwestycji na naszym terenie. Najpierw rozebrano mieszkańcom chodnik i niezabezpieczono placu budowy. Potem nakazano im przechodzić między krzakami na drugą stronę ruchliwej ulicy lub błotnistym poboczem. Później uszkodzono drogę powiatową. A na koniec okazuje się, że właściciel drogi nie wydał wykonawcy pozwolenia na zajęcie pasa drogowego.

 

 

 

Powracamy do kontrowersyjnej inwestycji Szczecińskiej Energetyki Cieplnej w Warzymicach. Dla powstających nowych osiedli prowadzone są podziemne rury z elektrociepłowni, co ma przyczynić się do większej ekologii, bezpieczeństwa i komfortu życia przyszłych mieszkańców. Problem w tym, że prowadzona od ponad miesiąca inwestycja przysparza okolicznym mieszkańcom wielu problemów. Zostali oni odcięci od możliwości bezpiecznego poruszania się w kierunku ulicy Do Rajkowa czy ulicy Cukrowej. Do chwili obecnej budowa nie jest do końca ogrodzona, brakuje tablicy informacyjnej oraz wyraźnego zabezpieczenia przed wpadnięciem w dziurę po zmroku.

Wykonawca wybrany przez firmę SEC wszedł na plac budowy pod koniec zeszłego roku. Od razu na nasz portal zaczęły wpływać zdjęcia i negatywne komentarze od mieszkańców osiedla Różanego, Tęczowe Ogrody i Dębowego. Jak mam przejechać wózkiem - pyta p. Anna - jak mam przejść drugą stroną? Po tym błocie? W tych ciemnościach? Przecież tu nie ma pobocza! Zaraz mnie jakieś auto potrąci jak będę szła ulicą!

 reklama

ostoja 1

Co z chodnikiem prowadzącym od osiedla Tęczowe Ogrody i Różane w stronę ulicy „Do Rajkowa”!? - pisze p. Piotr. Od kiedy jest budowa na rogu Al.Śliwkowej i Do Rajkowa chodnikiem nie da się przejść!! Choćby do Netto po zakupy!! A z dziećmi to już w ogóle!! Trzeba dosłownie środkiem drogi iść bo innego przejścia nie ma!! Czyżby kierownik budowy nie pomyślał o przychodniach i miał ich głęboko w 4 literach!!!?? Kto za to odpowiada. Najwyższy czas żeby ktoś się tym zajął.

Zastanawiam się czy ktoś pomyślał o setkach pieszych dla których jest to jedyna droga do sklepu, szkoły czy przystanku - pisze na adres portalu p. Łukasz. Ciekawie na tą sprawę zapatruje się wykonawca robót, który powiesił na barierce kartkę z napisem "Przejście drugą stroną ulicy". Zapraszam zatem urzędników, którzy na to pozwolili i wykonawcę robót aby ktokolwiek zaprezentował, podczas wizji lokalnej, wykonanie tak błyskotliwej sugestii jak przejście na drugą stronę ulicy. Chętnie zobaczyłbym jak urzędnik przeciska się przez gęste zarośla, najlepiej z dziecięcym wózkiem, na drogę bez pobocza, przechodzi na druga stronę ulicy (gdzie pobocze dawno zniknęło) i w porannym szczycie lub poza nim idzie dzielnie błotnistym poboczem lub asfaltem pośród przekraczających prędkość aut.

W pierwszej kolejności mieszkańcy wskazali firmę "Ronson", okazuje się jednak, że prace prowadzone przez innego wykonawcę są na zlecenie SEC. To on rozkopał chodnik i wyznaczył takie obejście. Obecnie prace na budowie zostały zatrzymane - ale to z innego powodu.

reklama

Montessori 2 

Przesyłam zdjęcia drogi powiatowej z budowy vis-a-vis Mak-Domu. Jezdnia jest tutaj poprzecznie uszkodzona. Był robiony przecisk pod drogą i jest ona popękana w tym miejscu - pisze jeden z mieszkańców osiedli i przesyła zdjęcia.

Uszkodzenie drogi powiatowej, o którym Pan pisze powstało podczas prac wykonywanych na zlecenie Szczecińskiej Energetyki Cieplnej S.A. - mówi Magdalena Sochanowska Naczelnik Wydziału Komunikacji, Transportu i Dróg Starostwa Powiatowego w Policach. Prace te były wykonywane bez zezwolenia zarządcy drogi i po naszej interwencji zostały wstrzymane. SEC otrzymał zezwolenie na wykonanie prac od poniedziałku, został też zobowiązany do naprawy jezdni po ich zakończeniu.

Kilka dni temu zwróciliśmy się do Szczecińskiej Energetyki Cieplnej z następującymi zapytaniami:
- Kto jest wykonawcą prac wzdłuż ulicy/Al. Śliwkowej w Warzymicach?
- Jaki organ wydał pozwolenie na zajęcie pasa drogowego w tym miejscu?
- Jak mieszkańcy mają poruszać się rozkopanym chodnikiem – kiedy wzdłuż ruchliwej drogi nie ma utwardzonego pobocza?
- Dlaczego głębokie wykopy prezentowane na zdjęciach nie posiadają świateł ostrzegających przed możliwością uszkodzenia ciała?
- Kiedy zakończą się prace? Kiedy zostanie odbudowany chodnik dla mieszkańców?
- Z informacji otrzymanej w dniu dzisiejszym wynika, że podczas wykonania przecisku przez drogę powiatową, została uszkodzona jej nawierzchnia. Czy wykonawca będzie dokonywał jej naprawy?

Do sprawy powrócimy po otrzymaniu odpowiedzi od inwestora.

AKTUALIZACJA Z DNIA 03.02.2020

Chciałabym zaznaczyć, że zarówno po stronie Szczecińskiej Energetyki Cieplnej jak i wykonawcy zostały dopełnione wszystkie formalności, a inwestycja prowadzona jest prawidłowo - informuje Danuta Misztal z SEC Szczecin. Wykonawcą inwestycji na zlecenie Szczecińskiej Energetyki Cieplnej jest firma IRMA Sp. z o.o. ze Szczecina. Prace są prowadzone na działce nie będącej własnością Starostwa Powiatowego tylko będącej własnością firmy RONSON, i od firmy RONSON Szczecińska Energetyka Cieplna uzyskała bezwarunkową zgodę na prowadzenie prac. Chodnik znajduje się na działce prywatnej, nie na działce należącej do Starostwa Powiatowego. Uzyskując zgodę na prowadzenie prac nie otrzymaliśmy wytycznych dotyczących przygotowania alternatywnego odcinka. Pana zapytanie w tej kwestii było dla nas sygnałem, że ten chodnik użytkowany jest przez mieszkańców. Przeprowadziliśmy wizję lokalną tego miejsca i konsultacje z wykonawcą – alternatywny chodnik zostanie przygotowany. Prace w tym zakresie powinny rozpocząć się już dzisiaj tj. w poniedziałek 3 lutego. Teren prac zabezpieczony jest prawidłowo, przy wejściu ustawione są zapory, które uniemożliwiają wejście na cały odcinek. Ustawimy jednak dodatkowe zapory bezpośrednio przy wykopach. Przewidujemy, że prace potrwają do 28.02.2020 r. Jednak jest to zależne od wielu czynników min. warunków atmosferycznych czy też zgody Starostwa na wykonanie przecisku na dalszym odcinku sieci cieplnej. Oczywiście nawierzchnia drogi powiatowej, która została uszkodzona, zostanie naprawiona w uzgodnieniu z zarządcą drogi. Co do brakującej tablicy informacyjnej tej inwestycji, to chciałabym wyjaśnić, że zgodnie z Prawem Budowlanym na inwestycjach liniowych nie są wymagane tablice informacyjne, jakie stosuje się przy realizacji np. budowy budynków. Jest to jednak słuszna uwaga, ustawimy tablicę informacyjną. Reasumując – od strony formalno – prawnej nie nastąpiły błędy czy zaniedbania, co mam nadzieję wyjaśniłam. Aby zminimalizować mieszkańcom niedogodności wynikające z prowadzenia tej inwestycji, przygotujemy tymczasowe rozwiązanie, które zastąpi chodnik, ustawimy także tablice informacyjną.

Pin It