logo gif 10lat

Open menu

Ancora 1000x175 baner VIP

 reklama

Każde miejsce postojowe na wagę złota.

parking gotowy 2Powracamy do sprawy budowy dodatkowego parkingu w okolicach przecławskiej podstawówki. Na działce gminnej po kilku latach udało się go w końcu wybudować. Problem w tym, że mieszkańcy zamiast dwudziestu jeden miejsc postojowych - będą mieć tylko trzynaście.

 

 

 

Problemy parkingowe nowych osiedli w Przecławiu i Warzymicach to długi i niekończący się temat. Nie chcą ich budować ani wspólnoty, ani spółdzielnie, ani deweloperzy. Ci ostatni to najchętniej zabudowali by maksymalnie każdy metr kwadratowy, tak bardzo jak zezwalają na to przepisy. Przeliczniki ilości miejsc parkingowych na ilości mieszkań, już o dawna powinny być podniesione, bo w każdej z rodzin to nawet mają po dwa samochody – pisze jeden z mieszkańców Przecławia. U mnie na klatce mieszka osiem rodzin a samochodów jest dwanaście, nawet chyba więcej plus jeszcze do tego jeden szrot. Gdzie to ma się pomieścić?

reklama

Pan Bratek Mierzyn Mikołaj Choinka

Problem, parkowania szczególnie trudny jest dla tych, którzy przyjeżdżają do Przecławia czy Warzymic późnym wieczorem. Jedna z mieszkanek bloku 96 (tego z zegarem) wielokrotnie musiała parkować aż pod sklepem Dino, bo innych, legalnych miejsc parkingowych w Przecławiu o tej porze po prostu nie ma.

Sytuacje z parkingami w ostatnim czasie częściowo ratuje tylko gmina. Wcześniej w okolicach szkoły, dookoła placu z siłownią, powstały 24 nowe miejsca. Kolejna działka, też gminna, miała być przeznaczona na nowy parking. Zgodnie z wcześniejsza koncepcją miało być 21 miejsc. Ostatecznie wybudowano ich 13. 

Miały być 24 miejsca – komentuje p. Magdalena. Co się stało, że nie ma nawet połowy z tego?

Jakoś nie mogę się doliczyć tam 24 miejsc, a na dodatek jedno jest szersze czyli będzie wymalowane na niebiesko choć te obok nigdy od powstania nie było ani razu wykorzystane do wiadomo czego – dodaje p. Zbigniew.

  reklama

Hair-House

Każde miejsce jest na wagę złota i powinno ich być jak najwięcej – pisze kolejny mieszkaniec. Garaże czy miejsca podziemne są teraz w astronomicznych cenach. No nie ma gdzie zaparkować.

Łącznie na części działki 2/26 powstanie 13 miejsc parkingowych – wyjaśnia Janusz Kwidziński sekretarz gminy Kołbaskowo. W tym 1 dla osób niepełnosprawnych; miejsca postojowe zostały zaprojektowane zgodnie z obowiązującymi przepisami, tj. z zachowaniem odległości od granic działki budowlanej i sąsiadującego budynku wielorodzinnego; w między czasie zaszły zmiany związane ze zwiększeniem szerokości miejsc parkingowych. Ponadto projekt uwzględniał również zapisy decyzji o warunkach zabudowy, która narzucała konieczność zachowania powierzchni biologicznie czynnej, nie można było zabudować „betonem” całej działki. Koncepcja na której zaprojektowano 21 miejsc postojowych nie uwzględniała granic własności działek, wymaganych odległości ani konieczności zachowania powierzchni biologicznie czynnej.

Kierowcy z Przecławia muszą się także przyzwyczaić do drogi jednokierunkowej przebiegającej przy szkole podstawowej. Wjazd na parking będzie na wysokości bloku 53 lub od strony osiedla, po objechaniu dookoła tego bloku. A wyjazd z parkingu ulokowany został przy siłowni.

Wykonawcą parkingu na zlecenie gminy była firma „Sevia” Sebastian Pudło. Termin wykonania prac ustalono na 30 listopada 2021. Koszt robót wyniósł 152 889 zł brutto

 parking przeclaw 1

 parking przeclaw 2

 parking przeclaw 3

parking przeclaw 4

Pin It