logo gif 10lat

Open menu

 reklama

Ancora 1000x175 baner VIP

Instrukcja - jak głosować w wyborach

glos-21 listopada wybory samorządowe, z punktu widzenia wyborcy - najtrudniejsze. Na kartkach trzeba będzie postawić sporo krzyżyków. Aby głos był ważny w kratce musi być postawiony krzyżyk "x" a punkt przecięcia kresek musi się znaleźć w polu kratki. Proste? Niby tak... ale niektórzy stawiają "ptaszki" lub coś w rodzaju "v" - a taki głos jest nieważny. Także minusy czy kropki są niedozwolone.  Informacja o tym, jak oddać głos żeby był ważny, jest umieszczona na każdej karcie i na plakatach w lokalach wyborczych. Powinni nią służyć też członkowie komisji, oczywiście nie sugerując na kogo należy zagłosować. Poniżej prezentujemy ile dokładnie głosów można oddać i na jakich kartach.

 

W tegorocznych wyborach samorządowych po raz pierwszy będziemy głosować w godz. 8.00-22.00. To dobra decyzja bo przeważnie w niedzielę nikt nie biegnie do urny o 6.00 rano. Jeśli wyjedziesz na weekendową wycieczkę to zdążysz na nie dojechać - bo zamykają o 22.00. Nasz lokal wyborczy mieści się tak jak zawsze w Zespole Szkół Podstawowych w Przecławiu. Tu głosują wyborcy aż z 3 obwodów.

Otrzymamy następujące karty do głosowania :
- na Wójta Gminy Kołbaskowo
- na Radnych Gminy Kołbaskowo
- na Radnych Powiatu Polickiego
- na Radnych Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego
W tegorocznych wyborach kandydatów jest rekordowo dużo - dlatego ostatnie  dwie karty mogą być dużych rozmiarów.

A więc po kolei :
- jeśli mieszkasz w Przecławiu do numeru 60 włącznie, Aleji Kasztanowej, Smętowicach lub Ustowie - to należysz do obwodowej komisji nr 3 - wybieramy maksymalnie 4 radnych gminy,
- jeśli mieszkasz w Przecławiu od numeru 61 do końca - to należysz do obwodowej komisji nr 4 - tu wybieramy maksymalnie 2 radnych gminy,
- jeśli mieszkasz w Warzymicach - to należysz do obwodowej komisji nr 5 - tu wybieramy maksymalnie 3 radnych gminy

Głosowanie na Wójta - sposób głosowania jest bardzo prosty - można oddać głos tylko na jednego kandydata, stawiając znak "X" w kratce z lewej strony obok jego nazwiska.  Jeżeli postawisz go przy kilku nazwiskach albo nie postawisz w ogóle - głos jest nieważny.

Głosowanie na Radnego Gminy - Głosuje się stawiając znak "x" w kratce z lewej strony obok nazwisk najwyżej tylu kandydatów (ze wszystkich list), ilu radnych jest wybieranych w danym okręgu. Można też głosować na mniejszą liczbę kandydatów. Czyli np. mieszkańcy Warzymic moga postawić 1 lub 2 lub 3 krzyżyki na dowolnych kandydatach z różnych list. Większość komitetów wystawiła dokładnie tylu kandydatów ile mandatów jest w danym okręgu - więc jeśli chcesz maksymalnie wesprzeć swój komitet - to zakreślasz wszystkich.

Głosowanie na Radnego Powiatu - wyborca głosuje tylko na określoną listę, stawiając znak "x" obok nazwiska jednego z kandydatów i wskazując tym jego pierwszeństwo do mandatu. Jeżeli znak "x" został postawiony przy nazwiskach dwóch lub więcej kandydatów z różnych list albo niepostawiony w ogóle - głos jest nieważny. ALE: jeżeli znak "x" został postawiony obok nazwisk dwóch lub więcej kandydatów z tej samej listy to głos jest ważny. Uznaje się wtedy, że został oddany na daną listę, a pierwszeństwo przysługuje temu z oznaczonych kandydatów, który znajduje się najwyżej na liście.  

Głosowanie na Radnych Sejmiku - wyborca głosuje tylko na określoną listę, stawiając znak "x" obok nazwiska jednego z kandydatów i wskazując tym jego pierwszeństwo do mandatu. Jeżeli znak "x" został postawiony przy nazwiskach dwóch lub więcej kandydatów z różnych list albo niepostawiony w ogóle - głos jest nieważny. ALE: jeżeli znak "x" został postawiony obok nazwisk dwóch lub więcej kandydatów z tej samej listy to głos jest ważny. Uznaje się wtedy, że został oddany na daną listę, a pierwszeństwo przysługuje temu z oznaczonych kandydatów, który znajduje się najwyżej na liście.

Z kartami do głosowania idziesz do miejsca zapewniającego tajność głosowania - będzie to kabina z kotarą. Ma ci to zagwarantować, że inny wyborca czy członek komisji nie zobaczy twojego wyboru. Niektórzy głosują jednak "publicznie", kładąc np. karty na parapecie lub zakreślając "na kolanie". Jest to naruszenie prawa wyborczego, ponieważ tajność głosowania jest nie tylko prawem, ale i obowiązkiem wyborcy. Nie zagraża ono wprawdzie ważności całych wyborów, ale przewodniczący powinien dopilnować, żeby głosowano tajnie.

Według przepisów wyborczych przed głosowaniem wyborca powinien się wylegitymować komisji dowodem tożsamości. Nie wynika z nich jednak, że musi to być dowód osobisty. Można głosować na podstawie paszportu, prawa jazdy, a nawet legitymacji studenckiej czy ubezpieczeniowej. Jeżeli jednak mamy ważny dowód, weźmy go ze sobą - członkowie komisji nie zawszę są świadomi, że można glosować także na podstawie innych dokumentów. Dowód oszczędzi nam więc ewentualnych sporów.