logo gif 10lat

Open menu

medentes przeclaw

 reklama

Panie! Zadbajcie o swoje piersi!

Mammobus 09 2017Bezpłatny mammobus odwiedza regularnie gminę Kołbaskowo już od kilku lat. W tym specjalnym dniu każda z Pań powyżej 50 roku życia może wykonać bezpłatne badanie piersi. Kolejna taka szansa na zrobienie badania będzie w piątek 22 września. Prześwietlenie trwa jedynie kilka minut, a może uratować życie!
     

 

 

Panie często nie znajdują czasu dla siebie. W pierwszej kolejności pamiętają o rodzinie, pracy i obowiązkach, zapominając o swoich potrzebach i własnym zdrowiu. Badanie piersi polega na zrobieniu zdjęć rentgenowskich. Badania nie należy się obawiać, ponieważ promieniowanie, które emituje jest nie większe niż przy RTG zęba. Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków oraz innych nieprawidłowości w piersi) w bardzo wczesnym etapie rozwoju – wtedy, kiedy nie są one wyczuwalne przez kobietę lub lekarza, co bardzo istotnie zwiększa szansę wyleczenia.

Nowotwory piersi są nadal jedną z głównych przyczyn chorobowości i umieralności kobiet - mówi Lek. Sylwia Napiontek-Balińska. Rozwój choroby jest skryty i  przez dłuższy czas bezobjawowy. Jedynie systematyczne wykonywanie mammografii bądź badań USG sutka daje możliwość wczesnego wykrycia choroby , a co za tym idzie podjęcia skutecznego leczenia. Samokontrola  piersi nie jest równoważną metodą profilaktyki, ponieważ kobieta badając się samodzielnie jest w stanie wykryć zmianę powyżej 1 cm, gdy tymczasem najlepiej podjąć leczenie w momencie gdy zmiana nie przekracza 0.5 cm.

Badanie jest bezpłatne, refundowane kobietom w wieku 50 – 69 lat co 2 lata przez Narodowy Fundusz Zdrowia (lub co 12 miesięcy dla kobiet, które w ramach realizacji Programu otrzymały odpowiednie pisemne wskazanie). Nie jest wymagane skierowanie lekarskie.

„Mimo, iż mammografia to najskuteczniejsza metoda profilaktyki raka piersi, nadal mniej niż połowa kobiet poddała się bezpłatnemu badaniu w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi – mówi dr Małgorzata Cymerman z LUX MED Diagnostyka – Zachęcamy panie do profilaktyki związanej z rakiem piersi, gdyż jest to najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród Polek.”

Mammografia trwa jedynie kilka minut i polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich. Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków oraz innych nieprawidłowości w piersi) w bardzo wczesnym etapie rozwoju, wtedy, kiedy nie są one wyczuwalne przez kobietę lub lekarza, co bardzo istotnie zwiększa szansę wyleczenia.

mammobus gimnazjum

Bezpłatne badania mammograficzne w mammobusie odbędą się w Przecławiu – 22 września przy budynku gimnazjum.
Prosimy o wcześniejszą rejestrację pod nr tel. 58 666 24 44 lub na http://www.mammo.pl/formularz.
Call Center czynne jest od poniedziałku do soboty.

plakat mammografia 09 2017

Pin It