logo gif 10lat

Open menu

 reklama

medentes przeclaw

Postanowienia noworoczne :)

2012-noworoczne-postanowieniaW Sylwestra wypaliłem ostatniego papierosa, zjadłem ostatnie ciastko - a od Nowego Roku nie palę, nie jem słodyczy, zapiszę się na kurs języka obcego, zacznę chodzić na siłownię itd. Początek Nowego Roku skłania nas do podjęcia takich lub podobnych postanowień. Kiedy chcemy coś zmienić w swoim życiu na lepsze - to najczęściej tą przełomową datą jest 1 stycznia, po tym dniu ma być już tylko lepiej.



Na początku nowego 2012 roku chcieliśmy Was zapytać: czy macie jakieś postanowienia noworoczne, czy coś w swoim życiu chcecie od dzisiaj zmienić? Czy wyznaczacie sobie jakieś nowe cele każdego roku? I czy umiecie w tym wytrwać, czy też zapominacie o noworocznych postanowieniach już po kilku dniach albo w ogóle ich nie podejmujecie, bo nikt przecież nie powiedział, że 1 stycznia to najlepszy moment na rewolucję w życiu?

Według badań OBOP-u, aż 42 proc. Polaków zamierza sporządzić listę noworocznych postanowień. Większość z nas planuje: bardziej zadbać o siebie, zmienić pracę i lepiej zajmować się domem. Sporym zainteresowaniem cieszą się też obietnice typu: rzucę palenie i schudnę. Z kolei z badań Grupy ING wynika, że 60 proc. Polaków ma finansowe postanowienia na 2012 rok. W tym 33 proc. chciałoby lepiej kontrolować swoje wydatki, 32 proc. więcej oszczędzać, 26 proc. zmniejszyć zadłużenie, zaś 9 proc. zamierza zmienić bank w celu zmniejszenia kosztów obsługi.

"Obiecanki cacanki" - dlaczego postanowienia noworoczne są krótkotrwałe? Zdaniem psychologa Czesława Michalczyka nie udaje się zrealizować ich, bo mamy zbyt wygórowane cele. - Jeśli chcemy schudnąć to od razu kilka kilogramów, języka obcego chcemy się nauczyć w trzy miesiące. Zbyt ambitne plany szybko nas zniechęcają, dlatego powinniśmy stawiać sobie konkretne i rozsądne cele - wyjaśnia. - Warto je spisać na kartce i podpisać się pod nimi. Wtedy mamy poczucie, że takie obietnice znaczą więcej - kontynuuje psycholog. Największym minusem noworocznych postanowień jest jednak presja, którą tak naprawdę my sami wywieramy. - Niespełnione postanowienia wzbudzają w nas frustrację. Wydaje nam się, że jesteśmy beznadziejni. Jeśli taka sytuacja się powtarza z roku na rok, to z czasem rezygnujemy ze zmian w swoim życiu - kończy Michalczyk.

Portal Przeclaw24 trzyma kciuki za Wasze postanowienia noworoczne i zaprasza do głosowania w nowej styczniowej sądzie na ten temat.

Pin It