logo gif 10lat

Open menu

Ancora 1000x175 baner VIP

 reklama

Krwiste niebo nad Przecławiem [DUŻO WASZYCH ZDJĘĆ]

Purpurowe nieboPoniedziałkowy wieczór był wyjątkowo romantyczny. Niebo w niektórych rejonach naszego kraju przybrało czerwone odcienie. Autorem pięknych widoków jest sama natura. Istnieją także wierzenia, że czerwony zachód słońca zwiastuje przybycie silnego wiatru lub opadów deszczu. Chociaż synoptycy twierdzą, że czerwony zachód słońca zazwyczaj przepowiada nam poprawę pogody, związaną ze zbliżającym się ośrodkiem wysokiego ciśnienia.

 

 

A skąd się biorą takie kolory? Dzieje się tak, ponieważ gdy słońce zachodzi, jego światło przechodzi przez znacznie grubszą warstwę powietrza niż przy dużych wysokościach nad horyzontem. Przechodzi także zatem przez kurz, sól, dym i zanieczyszczenia w nim zawarte. Te drobiny rozpraszają światło o krótkiej długości fali (fiolet i błękit), przepuszczając tylko światło o dłuższej fali (kolor pomarańczowy i czerwony). Jeśli dodatkowo pojawia się obszar wysokiego ciśnienia, powietrze osiada, utrzymując drobiny zanieczyszczeń blisko ziemi, i sprawiając, że zachód słońca jest jescze bardziej czerwony niż zwykle. Na tym polega "wieczorne czerwone niebo"

W dzisiejszy wieczór mieszkańcy gminy Kołbaskowo chwycili za aparaty i uwiecznili przepiękne pejzaże. Podobne purpurowe niebo mieliśmy 9 października zeszłego roku - w tym dniu niebo było jeszcze bardziej "krwiste" niż dzisiaj.

 

Zdjęcia z 25 lutego 2019

Zdjęcia z 9 października 2018

Pin It