logo gif 10lat

Open menu

medentes przeclaw

 reklama

Podsumowanie projektu „Na Własne Konto”

na wlasne konto podsumowanie22 czerwca 2015 r., w Urzędzie Gminy w Kołbaskowie, odbyło się uroczyste podsumowanie III edycji projektu edukacyjnego „Na Własne Konto”, realizowanego w Publicznym Gimnazjum w Przecławiu. Był to już drugi rok z rzędu, w którym nasza szkoła bierze udział w zmaganiach programu.

 

 

 

Spotkanie rozpoczęło się dokładnie o godzinie 15:00. Jako pierwsza powitała wszystkich Pani Wójt gminy Kołbaskowo, Małgorzata Schwarz – gospodarz całego spotkania. Na miejscu pojawili się prawie wszyscy członkowie projektu z Publicznego Gimnazjum, Pani Kamila Wyrębska – Krzywdzińska, gminny Inspektor, Pan Ryszard Czerniecki, dyrektor II Oddziału Banku Pekao SA w Szczecinie, Pani Elżbieta Bisaga, Specjalista ds. Sprzedaży Klienta Detalicznego w II Oddziale Banku Pekao SA w Szczecinie, a także przedstawiciel sieci Netto Polska, która była głównym fundatorem nagród w konkursach, realizowanych przez grupę „Na Własne Konto” z przecławskiego gimnazjum, na portalu Facebook. Następnie nadszedł czas na prezentację, przygotowaną przez tegorocznych uczestników programu. Na początek prowadząca wydarzenia, Alicja, przedstawiła podstawowe założenia, przyświecające organizatorom „Na Własne Konto”, a także omówiła tegoroczną odsłonę w liczbach. W roku szkolnym 2014/15 udział w rywalizacji wzięło 101 szkół z całej Polski, pod opieką tyluż samo nauczycieli oraz 80 studentów, wspomagających szkolnych opiekunów projektu podczas zajęć I etapu. W tym roku liczba uczniów, uczestniczących w pracach projektowych, sięgnęła 2000. Każdy z nich miał w sercu marzenie znalezienia się w tej najlepszej grupie.

Już za chwilę głos przejęła Marcelina, która opowiedziała  o warsztatach ekonomicznych, realizowanych w pierwszym tygodniu ferii zimowych, na terenie naszego gimnazjum. Szczególnie zależało jej na opowiedzeniu o najciekawszych zabawach, które podbiły w tym krótkim czasie nasze serca. W gronie tym nie mogło zabraknąć chociażby Rynku Jabłek, Drukarni, Manufaktury Zabawek, poszukiwania „plusów” i „,minusów” bycia przedsiębiorcą, a także tworzenia koncepcji inicjatywy gospodarczej, mogącej zmienić naszą gminę na lepsze.

Podczas działań I etapu nie mogło także zabraknąć tradycyjnych wycieczek: do miejscowego przedsiębiorcy, którym w tym roku okazała się firma Durable, mająca swą siedzibę przy Alei Kasztanowej, w Przecławiu, a także do banku, w którego roli wystąpił II Oddział Banku Pekao SA w Szczecinie, przy Pl. Hołdu Pruskiego. O tych dwóch wyprawach opowiedziała gościom pokrótce Kinga, akcentując najciekawsze fragmenty, jak choćby oglądanie skrytek depozytowych w bankowych podziemiach.

Tuż po zakończeniu I etapu rozpoczynał się kolejny rozdział działań projektu, polegający na realizacji szeregu zadań, postawionych przez Organizatora. Najważniejszym było przygotowanie Teczki Spółdzielni Uczniowskiej, biorącej udział w konkursie głównym tegorocznej edycji. O dokumentach wchodzących w skład Teczki SU mówił Krzysztof. Na pakiet ten składał się: biznesplan, o objętości 93 stron, statut (13 stron), ankiety do badania rynku, wraz z opracowaniem (34 strony), symulacja działań spółdzielni (5 stron), trwający 30 sekund spot reklamowy, pokazujący najciekawsze inicjatywy mogącej powstać spółdzielni, a także dwie prace dodatkowe: zbiór logotypów i plakatów reklamowych wszystkich przedsięwzięć spółdzielni (43 strony). Wszystkie nadesłane elementy Teczki liczyły sobie 188 stron. Sama spółdzielnia przybrała nazwę „Gryfek”, mającą na celu łatwe odszyfrowanie terenów, na których zamieszkujemy.

Uczniowie postanowili także bardziej szczegółowo opowiedzieć o powstawaniu reklamy spółdzielni „Gryfek”, elementu nieobowiązkowego Teczki SU, wpływającego jednak bardzo znacząco na ocenę całości pracy. Konrad wspomniał tutaj o tworzeniu koncepcji filmiku, samym, długim i żmudnym, etapie nagrywania kolejnych scen, a także wreszcie o montażu finalnego produktu. Trudno zliczyć wszystkie godziny, które zostały temu, niby błahemu, przedsięwzięciu, poświęcone. Opisano też tutaj akcję reklamową, którą przeprowadziliśmy, aby wypromować nasz spot w konkursie internetowym na Najlepszą Reklamę Spółdzielni Uczniowskiej, realizowanym poprzez platformę Facebook.

Następnie nadszedł czas na opowiedzenie o blogu, prowadzonym przez naszą szkołę, na stronie internetowej organizatora projektu. On także podlegał ocenie komisji konkursowej, w ramach kolejnego z całej gamy konkursów. Rywalizował on z 80 innymi propozycjami, w walce o jak najwyższe noty. Obejmował on zarówno szeroką relację z działań I etapu, jak i późniejsze wpisy, zarówno nieregularne, traktujące o ciekawostkach, wydarzeniach czy propozycjach, powiązanych z ekonomią, jak i te powiązane z 8 cyklami tematycznymi, którymi raczeni byli czytelnicy. Każdego dnia pojawiał się inny cykl, dając poczucie różnorodności przekazu. Do dnia dzisiejszego blog dysponuje 190 wpisami i wciąż nie zawiesza swej działalności.

Nareszcie nadszedł czas na uroczyste odczytanie sukcesów, jakie nasza szkoła zdołała uzyskać w tym roku:
- udało nam się uzyskać tytuł laureata w konkursie na najlepszą Teczkę Spółdzielni Uczniowskiej, tym samym znajdując się pośród 5 najlepszych gimnazjów tego programu w Polsce;
- prowadzony przez nas blog jednogłośną decyzją jury stał się najlepszą pracą w Polsce, zdobywając nagrodę główną;
- uczeń naszej szkoły, Konrad Traczyk, zdobył wyróżnienie w konkursie na Najlepszy Artykuł Ekonomiczny, swoim esejem pt. „Oszczędności – to takie proste!”.

W dalszej kolejności nadszedł czas na wręczenie podziękowań dla wszystkich osób, które przyczyniły się do naszych zwycięstw. W gronie tym nie mogło zabraknąć wszystkich obecnych na sali, zaproszonych gości, a także: firmy Durable, czyli miejscowego przedsiębiorcy, portalu Przeclaw24.pl, Gminnej Biblioteki Publicznej w Kołbaskowie oraz Pizzerii Izba, aktywnie wspomagających naszą kampanię reklamową, dotyczącą filmu reklamowego spółdzielni, przedsiębiorstwom Trumpf (producentowi marki Schogetten), Wawel oraz Rafael, które obok Netto Polska wspomagały nasze konkursy na Facebooku swymi produktami, a także, a właściwie przede wszystkim, naszemu najlepszemu Opiekunowi na świecie, Pani Agnieszce Milczarskiej, której zalet wciąż nie możemy się nachwalić, a bez której nie byłoby projektu „Na Własne Konto” w naszej szkole. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy!

Po przedstawieniu przygotowanego programu, nadszedł czas, aby wręczyć wszystkim uczestnikom certyfikaty uczestnictwa w projekcie „Na Własne Konto”, a także w warsztatach dotyczących historii i współczesności bankowości mobilnej w Polsce i na świecie, realizowanych przez Bank Pekao SA. Wręczenia dyplomów dokonała Pani Wójt, Małgorzata Schwarz, a także Pan Dyrektor Oddziału II Banku Pekao SA  w Szczecinie, Andrzej Czerniecki. Każdy gimnazjalista otrzymał także drobne upominki od Urzędu Gminy. Po zakończeniu części oficjalnej, nadszedł czas na towarzyskie już rozmowy pomiędzy zgromadzonymi, a także poczęstunek, przygotowany przez, goszczący nas tego dnia, Urząd Gminy Kołbaskowo. Całość spotkania zakończyła się ok. godziny 16:00.

Jesteśmy serdecznie wdzięczni za stworzenie nam możliwości przedstawienia naszych dokonań oraz owoców naszej ciężkiej pracy. Większość przybyłych na stworzone przez nas prace patrzyła z podziwem oraz satysfakcją, iż w dzisiejszych czasach nadal można odnaleźć tak pracowitych i pełnych twórczego zapału młodych ludzi. Mamy nadzieję, że siły te nie opuszczą nas i pozwolą równie pozytywnie doprowadzić do skutku następną edycję projektu, która czeka na nas już w kolejnym roku szkolnym!

 

 

Tekst : Krzysztof Andrulonis,
Foto : Weronika Białoskórska i Jacek Poczwardowski.

Pin It