ancora warzymice

 reklama

Szukaj w portalu

Polacy na Kresach mają piękne święta.

WilenszczyznaTo były tony żywności, ponad dwa tysiące przejechanych kilometrów i wiele, wiele radości oraz łez wzruszenia u naszych rodaków. Przed wigilią zakończyła się trzecia akcja "Paczki Dla Rodaka i Bohatera na Kresach". Organizatorzy, którzy wrócili do domu z długiej podróży na Litwie, zapowiadają kontynuację akcji w przyszłym roku i to nie tylko w grudniu. Akcja pomocy rodakom ma być kontynuowana także na Wielkanoc i wakacje.

 

 

W organizację całego przedsięwzięcia zaangażowało się bardzo wiele osób z całej Polski. Pomysłodawcy - Wojtek i Łukasz, przy wsparciu Szczecińskiego Caritasu od początku listopada w całym kraju zbiórkę trwałej żywności, środków chemicznych i przyborów szkolnych. Całość zjechała do Przecławia na wielkie finalne pakowanie, które odbyło się 14 grudnia. Zaraz po jego zakończeniu cała ekipa wyjechała na Wileńszczyźnę.

Dary trafiły do Polskiej Szkoły Podstawowej w Rakańcach, Polskiej Szkoły Specjalnej w Solecznikach, mieszkańców Turgielii, Ejszyszków i Butrymańców. Organizatorzy dojechali także do Wilna gdzie odwiedzili Hospicjum im. bł. ks. Michała Sopoćki, Szkołę Średnią im. Szymona Konarskiego oraz Klub Weteranów Armii Krajowej. Na koniec zjechali także do Koleśnik, Jaszunów, Janczunów, Balańdziszki oraz Niemenczyn. Szacunkowa wartość pomocy wyniosła ponad 150.000 złotych.

Tegoroczną Akcję wspierała po raz kolejny Pierwsza Dama Szanowna Pani Agata Kornhauser-Duda - mówi Wojciech Woźniak. Sponsorem Głównym Akcji była Energa SA a zakupy i bezkosztowy transport zawdzięczamy sieci "Netto" oraz "KonigTrans" i "Polar Freight". Sponsorem Wielkiego Pakowania w Przecławiu był Zarząd Portów Szczecin-Świnoujście. W tym roku „Paczkę dla Rodaka i Bohatera na Kresach” organizowaliśmy jako Fundacja Polskich Wartości, którą powołaliśmy do życia w sierpniu 2016 roku. Dzięki temu udało nam się powiększyć zakres pomocy naszym Rodakom na Kresach oraz krzewić wartości patriotyczne i pielęgnować narodowe tradycje.

Na koncie Caritas zostało około 30.000 PLN z czego minimum 10 tys. zł. przeznaczonych zostanie na letnią kolonię w Zachodniopomorskiem dla polskich dzieci z Wileńszczyzny. Pozostała kwota zasili 4. edycję akcji “Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach”.

 

Fot. Łukasz Szelemej "Fundacja Polskich Wartości"

Pin It
Tags: pomoc , kresy , wilno , litwa , paczki