logo gif 10lat

Open menu

medentes przeclaw

 reklama

Już po żniwach.

zniwa 2018W tym roku znacznie szybciej zakończono prace polowe. Ostatnie maszyny rolnicze zjeżdżają z pół w okolicach Przecławia i Warzymic. Praktycznie większość z nich jest już skoszona. A zbiory w tym roku są wyjątkowo słabe. Wstępnie rolnicy odnotowali około 50% straty w porównaniu z rokiem ubiegłym.

 

 

 

Straty w plonach spowodowane były przede wszystkim brakiem opadów w czasie intensywnego wzrostu zbóż, które potem przełożyły się na wielkość plonów. Mimo że w czerwcu i lipcu pojawiło się kilka dni deszczowych, jednak przyszły ona za późno. Wiosna w tym roku była bardzo sucha.

Zbiory w tym roku są bardzo słabe - mówi Jan Lew, rolnik ze Stobna. Doskwierała nam nie tylko susza ale także straty wyrządziła dzika zwierzyna - dziki, sarny, gęsi czy żurawie na polach. W tym roku zebraliśmy tyle co 50% w poprzednich latach pszenicy ozimej, jęczmienia jarego i pszenżyta.

Teraz rolnicy po zbiorach czekają na wyższe ceny w skupie. To może im wynagrodzić trud całorocznej pracy. Ci, którzy nie mają możliwości magazynowania muszą od razu oddać ziarna do skupu. Pozostali będą z pewnością czekać aż ceny podskoczą do góry.

Rolnik zawsze żyje nadzieją, to najgorszy zawód świata. Uzależniony jest od pogody i od innych. Nawet po najgorszym roku znów zasieje bo ma nadzieję że może będzie lepiej - bo nadzieja umiera ostatnia - mówi J. Lew.

Szacunki GUS pozwalają wstępnie ocenić rozmiar strat, jakie wyrządziła tegoroczna susza. Tegoroczne straty związane z suszą są duże, jednak nie rekordowe. Silniejszy roczny spadek zbiorów zbóż ze względu na suszę odnotowano w 2006 roku.

 

zniwa 2018 1

zniwa 2018 2

zniwa 2018 3

zniwa 2018 4

zniwa 2018 5

Pin It
Tags: żniwa , zbiory , susza , pola , rolnictwo